AMASS NEDİR VE NASIL KULLANILIR ?

Sıradaki içerik:

AMASS NEDİR VE NASIL KULLANILIR ?

TABLEAU TD3 Cihaz Seti İncelemesi

61 okunma — 20 Ekim 2023 14:20
avatar

Erkan Çekiç

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Giriş

Tableau TD3, veri analizi ve görselleştirme dünyasının öncü bir aracıdır. Bu incelememizde, bu güçlü veri imaj alma cihazının sunduğu özellikleri, kullanım kolaylığını ve sağladığı avantajları yakından inceleyeceğiz. İş dünyasında ve veri analizi uzmanları arasında giderek daha popüler hale gelen Tableau TD3’ün, nasıl veri analizi projelerinizi daha verimli hale getirebileceğini ve karar verme süreçlerinizi nasıl iyileştirebileceğinizi keşfedeceksiniz. Gelin, Tableau TD3’ün büyüleyici dünyasına birlikte bir adım atalım.

Tableau TD3 ile yapılabileceklerin listesine yakından bakalım:

 • İmaj alma
 • Hash değeri üretme
 • Cihaz doğrulama
 • HPA/DCO alan işlemleri
 • Disk boşluğu kontrolu
 • Format
 • Wipe işlemi

Görüldüğü üzere cihazın bizlere sunduğu özellikler çok kullanışlı. Ancak şimdilik bu işlevleri nasıl kullanılacağından çok, bu cihazda neler olduğuyla yani cihazın tanıtımıyla ilgileneceğiz.

Model TD3

Şekil 1: TD3 Üst Yüzey

Tableau’nun TD3 modeline bakıldığında üst tarafında bir adet dokunmatik ekran, açma, kapama ve hoparlör kısmı yer almaktadır. Dokunmatik ekran kısmı kullanılabilirliği arttırmak adına eğim verilebilir bir yapıdadır.

Şekil 2: TD3 Ön Yüzey

Ön tarafından incelendiğinde Yazma korumalı FireWire, USB 3.0 ve SATA kaynak girişleri olduğu görülmektedir. Bu girişler Kaynak cihaz takıldığında (olay yerinde bulunan HDD, SSD, USB bellek vs.) hiçbir verinin değiştirilmemesi için yazma(Write) işlemine kapalıdır. “DRIVE POWER” girişi ise kullanılan herhangi bir depolama aygıtının güç alması için kullanılan giriştir.

Şekil 3: TD3 Sağ Yüzey

Sağ tarafından incelendiğinde bir adet Ekran paylaşımı yapmaya olanak sağlayan RJ45 konnektör girişi; bir adet okuma ve yazma işlemi yapılabilen USB 3.0 hedef girişi görülmektedir.

Şekil 4: TD3 Arka Yüzey

Arka tarafından incelendiğinde; TP5 adındaki, TD3 ün tüm kombinasyonlarına güç sağlayan güç kablosu girişi ve yapılan her işlemin kayıt altına alındığı log dosyalarını kaydetmesini sağlayan SD Kart girişi görülmektedir.

Şekil 5: TD3 Sol Yüzey

Sol tarafından incelendiğinde; TDPx5 ve TDPx8-RW gibi genişletme modüllerinin takılabildiği giriş görülmektedir.

Şekil 6: TD3 Alt Yüzey

Alt tarafından incelendiğinde TDS2 modülü ile birlikte hedef sabit diskin bağlanabileceği bir SATA girişi ve çentikler bulunmaktadır.

Modüller

Modül TP5

Tableau’nun TD3 setinde bulunan TP5 modülü, cihazın gerekli güç ihtiyacını karşılamaktadır. Modül AC hat kullanır ve 110-240V voltajlarıyla uyumludur

Şekil 7: TP5

Modül TDS2

Tableau’ nun TD3 setinde bulunan TDS2 modülü, hedef sabit disk için çıkarılabilir bir ünite görevi görür.

Şekil 7: TDS3 Ön ve Üst Yüzey

Bununla birlikte bu modülün üst tarafındaki çentikli yapı sayesinde yine üst tarafındaki SATA çıkışı, TD3 ün alt tarafında bulunan SATA girişiyle birleşebilir yapıdadır.

Şekil 8: TDS3 Üst Yüzey

Modül TDPX5

Tableau’ nun TD3 setinde bulunan TDPX5 modülü incelendiğinde bu modülün giriş kaynak genişletmesinde kullanıldığı anlaşılmaktadır.

Şekil 8: TDPX5 üst yüzey

Üst tarafından incelendiğinde güç ve aktiflik ile ilgili bilgiler veren 2 adet led bulunmaktadır.

Şekil 9: TDPX5 Ön Yüzey

Ön yüzeyinden incelendiğinde ise TD3 ile birleşebilen bir giriş bulunmaktadır.

Şekil 10: TDPX5 Arka Yüzey

Arka yüzeyinden incelendiğinde bir adet IDE girişi ve DC OUT adında bir güç girişi bulunmaktadır.

Modül TDPX8-RW

Tableau’ nun TD3 setinde bulunan TDPX8 modülü incelendiğinde bu modülün giriş hedef genişletmesinde kullanıldığı anlaşılmaktadır.

Şekil 11: TDPX8-RW Üst Yüzey

Üst yüzeyinden incelendiğinde güç bilgisini veren bir adet led bulunmaktadır.

Şekil 12: TDPX8-RW Ön Yüzey

Ön yüzeyinden incelendiğinde ise TD3 ile birleşebilen bir giriş bulunmaktadır.

Şekil 12: TDPX8-RW Arka Yüzey

Arka Yüzeyinden incelendiğinde okuma ve yazma yeteneğine sahip olan ve sürücülerin hedef olarak kullanılmasına olanak tanıyan USB 3.0 girişi bulunmaktadır.

Modül TDA Çoklu Paket

Tableau’ nun TD3 setinde bulunan bu çoklu paket incelendiğinde dizüstü bilgisayarlar ve farklı inçlerdeki sabit diskler için uyumluluk sağlayan adaptörlerin bulunduğu görülmektedir.

Şekil 13: TDA Çoklu Paket

Sonuç

Dijital Adli Tıp’ta, delil incelemelerinde en çok kullanılan Tableau TD3’ü artık daha yakından tanıyoruz ve hangi modülün ne işe yaradığını biliyoruz.

Bu cihazın nasıl kullanılacağını merak ediyorsanız detaylı bir anlatıma sahip yazımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Tableau TD3 cihaz ve içeriği hakkındaki detaylı bilgilere buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.